verseliai, fermu iranga, agroinfo, pieno ukis
Fermų įranga Veršeliai

Veršelių ligos. Kaip teisingai stebėti veršelių savijautą?

Veršelių ligos, ypač virškinimo ir kvėpavimo takų, yra viena pagrindinių pieno ūkių problemų. Jos dažnai tampa veršelių kritimo priežastimi. Net jeigu veršeliai išgyvena, tai persirgę jie jau turi mažiau galimybių ateityje realizuoti savo maksimalią produkciją.

Ne tik šerti ir mėžti

Dažnas paklaustas – kokie yra pagrindiniai darbai fermoje su veršeliais? – atsakys: girdyti, šerti, mėžti… Ne tik! Stebėti yra dar vienas ne mažiau svarbus darbas, dirbančių su veršeliais darbuotojų sąraše. Šis darbas turi būti įtrauktas į pareigybines instrukcijas, į dienos darbų tvarkaraštį. Turi būti tinkamai aprašytas. O darbuotojai turi būti apmokyti jį atlikti. Vadovai, savo ruožtu, turi nepamiršti kontroliuoti, ar stebėjimas yra atliekamas ir kaip kokybiškai veršeliai stebimi.

Kodėl taip svarbu veršelius tinkamai stebėti?

Veršeliai yra maži ir jautrūs. Veršelių ligos jiems turi pražūtingas pasekmes. Liga prasideda ir vystosi labai greitai. Veršelio savijauta blogėja taipogi labai greitai. Gydymo efektyvumas bus daug didesnis, jeigu gydymas bus pradėtas nedelsiant, tik pastebėjus pirmuosius požymius. Laiku pradėjus gydyti gydymas greičiau suveiks, mažiau kainuos ir duos geresnį efektą. Ligos pasekmės tolimesniam veršelio gyvenimui bus mažesnės.

Veršelių stebėjimo būdai:

1) Veršelių savijautos stebėjimas elektroninės gyvulių rujų ir sveikatingumo sistemos pagalba.

Ta pati sistema, kuri stebi karvių rujas ir sveikatingumą, turi ir veršelių stebėjimo modulį. Veršeliui į ausį segasi specialus ženklas su sensoriumi, kuris seka veršelio judėjimą, žindimą, ėdimą, kvėpavimą. Pagal šiuos parametrus sistema nustato, ar veršelis sveikas. Jeigu pastebi pokyčius, siunčia pranešimus į mobilų telefoną.

2) Veršelių sveikatingumo stebėjimas per veršelių girdymo įrangą.

Automatinė veršelių girdykla turi funkciją, kurios pagalba stebi, ar veršelis išgeria jam paskirtą normą. Stebi kaip dažnai ateina gerti. Sveria veršelį ir seka jo svorį kiekvieno jo atėjimo gerti metu. Pagal šiuos parametrus nustačius sergantį veršelį įranga pati pradeda taikyti kitą veršelio girdymo programą ir siunčia pranešimus į telefoną.

3) Jeigu nei vienos iš minėtų galimybių ūkyje nėra, stebėjimui reikia skirti dirbančio žmogaus laiko ir dėmesio. Dalinamės su jumis savo sudarytu Veršelių sveikatingumo stebėjimo protokolu. Ir skatiname skirti pakankamą ūkio savininkų ir vadovų dėmesį veršelių stebėjimo vadybai. Veršelių sveikatingumo stebėjimas yra pirmoji veršelių ligų prevencinė priemonė.

Veršelių sveikatingumo stebėjimo protokolas

Tikslas:

Veršeliai auga sveiki, ankstyva prevencija esant susirgimams.

Schema:

  1. Kiekvieną dieną po rytinio ir vakarinio šėrimo stebima veršelių sveikata.
  2. Vienviečiuose gardeliuose stebima 2 kartus dienoje.
  3. Stebimas bendras veršelių sveikatos stovis, viduriavimas, aktyvumas, išgerto pieno kiekis.
  4. Grupiniuose gardeliuose veršeliai priverčiami pabėgioti 10-20 s. ir stebima, kaip veršelis kvėpuoja. Kvėpavimo sutrikimu laikoma dažnesnis ir gilesnis nei įprasta kvėpavimas.
  5. Pažymimas veršelio numeris ir atliekamas gydymas, kai pastebima:
  • Viduriavimas
  • Kvėpavimo sutrikimas
  • Veršelis apatiškas
  1. Visos sveikatos problemos užrašomos žurnale (viduriavimas, sumažėjęs apetitas ar kt.)
  2. Baigus šėrimą ant lentos užrašomas sekančio šėrimo planas sergantiems veršeliams.

Daugelyje Lietuvos pieno ūkių padėjome pakeisti požiūrį į veršelių auginimą. Ūkiai, kuriems buvo įprastas veršelių netekimas virš 10%, šiandien praranda tik iki 1-2% veršelių. Veršelių paros priesvoris siekia virš 900 gramų.

Protokolą galite atsisiųsti paspaudę ant pavadinimo:
Veršelių sveikatingumo stebėjimo protokolas

Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt

Veršelių auginimo įranga: Vienviečiai veršelių nameliai; Grupiniai veršelių nameliai; Pieno pasterizatoriai; Automatinė veršelių girdykla, Krekenų valdymo įtanga; Veršelių sveikatingumo stebėjimo įranga.

Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją, Fermų Įrangą.

Susiję straipsniai